program  galerie  jaZZ i okolice  edukacja  LOT  Opcje   o nas   sklep 
 redakcja  nowy numer  kontakt  TWOJA OPCJA 
archiwum
CYKL SPOTKAŃ AUTORSKICH TWOJA OPCJA

Twoja opcja to organizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Wydawniczych i Centrum Kultury Katowice cykl spotkań autorskich.
Kwartalnik Kulturalny „Opcje” zaprasza do klubu muzycznego 2B3 na spotkania ze znanymi poetami, pisarzami, muzykami, reżyserami i dziennikarzami, promującymi swoje najnowsze osiągnięcia. Spotkania będą się odbywały do końca roku.Program na listopad:

CZW 04.11.2010, godz. 18.00, 2B3
Spotkanie z Marcinem Koszałką, autorem zdjęć m.in. do filmów Pręgi , Senność , Rysa i Rewers .
Prowadzenie: Piotr Zawojski
wstęp wolny

Marcin Koszałka – absolwent Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego debiutancki, autorski film dokumentalny, Takiego pięknego syna urodziłam , zdobył szereg nagród na festiwalach w Krakowie, Kazimierzu Dolnym, Berlinie i Lyon. Koszałka jest również współautorem (scenariusz i zdjęcia) filmu Borysa Lankosza Rozwój , wyróżnionego m.in. główną nagrodą na festiwalu filmowym w San Francisco. Pierwszym filmem fabularnym w jego operatorskim dorobku były Pręgi (2005) w reżyserii Magdy Piekorz, za zdjęcia do których został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fotografował także Kochanków Roku Tygrysa (2005) Jacka Bromskiego i Kochanków z Marony (2005) Izabeli Cywińskiej.
W swoim dorobku ma również Istnienie (2008, Nagroda Publiczności oraz Nagroda Jury Ekumenicznego na MFFD „Visions du Reel”, Grand Prix w międzynarodowym konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych na Cinema Verite Festival w Teheranie), Do Bólu W Dekalog... Po Dekalogu (Wyróżnienie Specjalne Jury na MFF w Karlowych Warach). Jest autorem zdjęć do filmów Senność (2008) Magdy Piekorz, Rysa (2008) Michała Rosy, Rewers (2010) Borysa Lankosza („Brązowa Żaba” za zdjęcia na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Plus Camerimage” w Łodzi, nagroda za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni).

Piotr Zawojski – filmoznawca i medioznawcza; pracuje jako adiunkt w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach UŚ, wykłada także na Wydziale Radia i Telewizji tego uniwersytetu oraz prowadzi kierunek kulturoznawstwa cyfrowego w Wyższej Szkole Mechatroniki w Katowicach; redaktor działu filmu i mediów w kwartalniku „Opcje”.

CZW 09.11.2010, godz. 18.00, 2B3
Spotkanie z Tomaszem Różyckim, poetą i tłumaczem, autorem Księgi obrotów .
Prowadzenie: Alina Świeściak
wstęp wolny

Tomasz Różycki – ur. w 1970 r., poeta, tłumacz. Laureat konkursu literackiego im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi (1997), „Czasu Kultury” (1997), Rainera Marii Rilkego w Sopocie (1998). Nominowany do Paszportu „Polityki” za 2004 rok, Nagrody Literackiej Gdynia (2007 za Kolonie ) i do Nagrody Nike 2005 (za Dwanaście stacji) oraz 2007 (za Kolonie). Laureat Nagrody Kościelskich (2004) oraz Nagrody Zeszytów Literackich im. Josifa Brodskiego (2006). Wydał tomy wierszy Vaterland (1997), Anima (1999), Chata umaita (2001), Świat i Antyświat , Wiersze (2004), Kolonie (2006) oraz poemat epicki Dwanaście stacji . We wrześniu br. w wydawnictwie Znak ukazała się jego najnowsza książka poetycka, Księga obrotów . Zasiada w jury Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Mieszka w Opolu.

Alina Świeściak – redaktor naczelna „Opcji”, adiunkt w Zakładzie Literatury Współczesnej Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej UŚ. Zajmuje się najnowszą polską poezją, autorka prac z tego zakresu.

CZW 25.11.2010, godz. 18.00, 2B3
Spotkanie z Miłoszem Biedrzyckim, poetą i tłumaczem, autorem Sofostrofy i innych wierszy .
Prowadzenie: Anna Kałuża
wstęp wolny

Miłosz Biedrzycki (MLB, ur. 1967 w Koprze w Słowenii) – poeta, tłumacz, inżynier geofizyk. Jeden z najbardziej znanych autorów tzw. pokolenia brulionu. Publikował m.in. w „brulionie”, „Czasie Kultury”, „Nowym Nurcie”, „Chicago Review”. Laureat wielu konkursów literackich (m.in. III Konkursu na Brulion Poetycki w 1993). Autor sześciu tomów wierszy wydanych w Polsce i zbioru wierszy wybranych, wydanego w Słowenii. Tłumaczył m.in. wiersze wybitnego poety słoweńskiego Tomaža Šalamuna ( Jabłoń , Wydawnictwo Zielona Sowa 2004). Nowy zbór wierszy, w wyborze Anny Kałuży, ukaże się wkrótce w Wydawnictwie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Anna Kałuża – krytyk literacki, pracuje w Zakładzie Literatury Współczesnej Uniwersytetu Śląskiego. Opublikowała książki: Wola odróżnienia. O modernistycznej poezji Jarosława Marka Rymkiewicza, Julii Hartwig, Witolda Wirpszy i Krystyny Miłobędzkiej (2008) oraz Bumerang . Szkice o polskiej poezji przełomu XX i XXI wieku (Wrocław 2010).Program na grudzień:

CZW 02.12.2010, godz. 18.00, 2B3
Spotkanie ze Szczepanem Twardochem, autorem Wiecznego Grunwaldu
Prowadzenie: Krzysztof Łęcki
wstęp wolny

Szczepan Twardoch (ur. 23 grudnia 1979) – śląski pisarz, z wykształcenia socjolog. Publikował w „Życiu”, „Opcjach”, „Frondzie”, „Arcanach” i „Strzale” jako niezależny publicysta. Był redaktorem działu literackiego dwumiesięcznika „Christianitas”. Stały felietonista i współpracownik „Broni i Amunicji”, stały współpracownik kwartalnika „44 / Czterdzieści i Cztery”. Jego opowiadanie Obłęd rotmistrza von Egern nominowane było do nagrody Nautilus za rok 2003 i zajęło w głosowaniu czwarte miejsce. Opowiadanie pod tytułem Rondo zdobyło Nautilusa za najlepsze opowiadanie roku 2006. Za Epifanię Wikarego Trzaski otrzymał zaś Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego w 2008. W 2010 roku ukazał się francuski przekład jego powieści Przemienienie (Transfiguration) i nowa powieść.

Krzysztof Łęcki – doktor socjologii, publicysta, komentator. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor ponad stu szkiców i artykułów, głównie w tomach zbiorowych i czasopismach specjalistycznych, a także w Encyklopedii socjologii oraz przewodniku encyklopedycznym Literatura polska XX wieku. Od 1996 redaktor działu filozofia/socjologia czasopisma kulturalnego „Opcje”; felietonista: od 2003 radia eM, od 2007 „Magazynu” dziennika „Polska”.

CZW 09.12.2010, godz. 18.00, 2B3
Spotkanie z Wiktorem Rubinem, reżyserem teatralnym młodego pokolenia, autorem m.in. spektakli:  Tramwaj zwany pożądaniem; Terrodrom Breslau , aktualnie pracującym nad nowym spektaklem Agent 007 .
Prowadzenie: Aneta Głowacka
wstęp wolny

Wiktor Rubin (Paweł Wojtczuk) – ur. w 1978 r. Reżyser teatralny. Ukończył studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Był asystentem Krystiana Lupy, Mikołaja Grabowskiego i Pawła Miśkiewicza. Debiutował na IV roku reżyserii, wystawiając w ramach baz@rtu Gołębnik Anny Bocian (2004).
W teatrze interesują go najbardziej imitacja, sztuczność, kreacja i manipulacja oraz tematy dotykające globalnych problemów (terroryzm, przemoc, nihilizm kultury zachodniej). Proponuje teatr interaktywny, w którym widz staje się elementem i uczestnikiem akcji. Głęboko ingeruje w tekst, który osadza w kontekstach teorii politycznych, socjologicznych i filozoficznych. Chętnie korzysta ze środków popkultury. Często podstawą jego spektakli są adaptacje powieści.
Jego pierwszym sukcesem był Mojo Mickybo Owena McCafferty’ego (2006), za który zdobył Grand Prix na szczecińskim Kontrapunkcie oraz Grand Prix na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Tramwaj zwany pożądaniem (2006) okazał się jednym z najciekawszych przedstawień sezonu i otworzył Rubinowi drogę na inne sceny.
W Teatrze Polskim we Wrocławiu powstał kontrowersyjny Terrorom Breslau , po którym Rubin został uznany za nowe wcielenie brutalistów, proponujących teatr o dużym zapleczu intelektualnym, który wydaje się lekki i rozrywkowy, a tak naprawdę ociera o nihilistyczny thriller. Jego Cząstki elementarne (2008) na podstawie powieści Michela Houellebecqa dowiodły, że nie boi się nie tylko estetycznej prowokacji, ale również ostrej interpretacji współczesności. Aktualnie w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu przygotowuje Agent 007 .

Aneta Głowacka – redaktora działu teatralnego w „Opcjach”, współpracuje z „Notatnikiem Teatralnym”, „Teatrem”, „Sceną”. Doktorantka w Zakładzie Teatru i Dramatu UŚ. Pisze pracę doktorską poświęconą estetyce popkultury w polskim teatrze.Dofinansowano ze środków Województwa Śląskiego:

 ORGANIZATORZY:


WSPÓŁORGANIZATOR


copyright GCK 2005, koncepcja i kod -.mik.thesign.!., tresć i kolor - promocja GCK


newsletter