program  galerie  jaZZ i okolice  edukacja  LOT  Opcje   o nas   sklep 
 LOT 2009  LOT 2008  lot 2007  LOT 2006  LOT 2005  LOT 2004  LOT 2003  LOT 2002  LOT 2001  LOT 2000  LOT 1999 
 spektakle teatralne  spektakle dla dzieci  koncerty  warsztaty  wystawa  zdjecia LOT 2007 
english version


W tym roku ogromny nacisk kładziemy również na rozrywkę dla naszych najmłodszych widzów. Zaprosiliśmy przedstawienia tak uznanych zespołów teatralnych, jak słowackie Divadlo Piki, Teatr Wielkie Koło z Będzina czy gdański Teatr Pinezka. Kontynuujemy także – wzorem lat poprzednich – realizacje warsztatów teatralnych, plastycznych i rękodzielniczych, które prowadzą wybitni specjaliści.8 lipca 2007 (niedziela), godz.16.00, podcienia GCK

Divadlo Piki (Pezinok, Słowacja)

"Paskudarium"


reżyseria: Katarína Aulitisová, L’ubomír Piktor

kostiumy: Zuzana Cigánová-Mojžišová

muzyka: Michal Ničík

 

Uwaga! Spektakl grany jest w j. polskim

Spektakl powstał na podstawie książki Dušan Taragel pt. Bajki dla nieposłusznych dzieci i troszczących się o nie rodziców . Tytułowe Paskudarium to muzeum nieposłusznych dzieci, założone przez profesora „Samojada” – eksperta w dziedzinie dziecięcego nieposłuszeństwa. Teatralna podróż dookoła muzeum zaznajamia najmłodszych z pracą profesora. Mogą one zobaczyć specjalne maszyny służące do różnego rodzaju badań nad dziecięcą niesubordynacją, a także zapoznać się bezpośrednio z kilkoma przypadkami niegrzecznych dzieci, jak np. Brudna Ania, Leniwy Toni czy Marudny Dany.

Oprócz konwencji bajkowej przedstawienie wykorzystuje elementy farsy, komedii i teatru marionetek.

Z ich pomocą ośmiesza wady i złe nawyki dzieci, a tym samym pomaga im się ich pozbyć, krytykując przy tym także zbytnią troskliwość rodziców i wychowawców, która „dopomaga” dzieciom w stawaniu się leniwymi, niedbałymi i nieposłusznymi.

www.piki.sk/

 15 lipca 2007 (niedziela), godz.16.00, podcienia GCK

Teatr Wielkie Koło, Będzien

"Magiczna Trupa Robinsona Bluesa"

scenariusz i reżyseria: Jacek Łabacz

muzyka: Paweł Wlazło i Paweł Pelczar

 

Spektakl utrzymany jest w konwencji teatru w teatrze. To magiczna historia ojca Robinsona, który wraz z synem Kosmą oraz Marantą tworzy teatralną trupę wędrującą po świecie… Poznajemy ich w trakcie kolejnej wyprawy, podczas której – w swoim teatrze - opowiadają przygody żabiej królewny Rechotynki, perypetie żabiego królestwa, któremu zagraża groźny potwór Żabożarłok.
Wszystko opowiedziane jest w planie żywym oraz lalkowym, a ilustrowane muzycznie wszelkimi odcieniami bluesa.
To propozycja  przeznaczona dla najmłodszych od lat 3 do 12, ale podoba się również rodzicom i dziadkom naszych wiernych widzów, czyli dzieciom i wszystkim, którzy w głębi duszy są   „dzieckiem podszyci”.


www.twk.int.pl/22 lipca 2007 (niedziela), godz. 16.00, podcienia GCK

Teatr Małych Form Mieczysława Giedrojcia, Bydgoszcz

"Ja klaun"

 

„Teatry uliczne już grają” – Historia Klauna Mietka z czerwonym nosem i w przepisowych za dużych butach, który przemieniał za pomocą wyżymaczki banknoty na coraz to bogatsze, z czerwonych skarpetek robił białe, gotował ziemniaki, usiłował – jak Wilhelm Tell – zestrzelić (tyle że z procy) jabłko z głowy pomocnika. Spektakl zachęcający do włączenia się do wspólnej zabawy zarówno dzieci jaki   dorosłych.

(Gazeta Wyborcza, Kraków, 9.07.2004.)

 

 5 sierpnia 2007 (niedziela), godz. 16.00, podcienia GCK

Teatr Pinezka, Gdańsk

"Wielkoludki"

 

Wielkoludki to cztery przerośnięte krasnoludki: Gburek, Śpioch, Nieśmiałek i Śmieszek. Grają ich aktorzy na szczudłach. Wielkoludki ciężko pracują w kopalni. Pewnego dnia spotykają na swej drodze malutką Czerwoną Kapturkę. Czerwona Kapturka oczywiście idzie z koszyczkiem do
Babcioci, lecz niestety porywa ją zły Trollisław Trolliński. Babciocia
wynajmuje agenta 008, ale intryga bardzo się komplikuje, a co będzie
dalej, to trzeba zobaczyć, bo to szalony spektakl i świetna zabawa dla
widza w każdym wieku.

Teatr Pinezka Przemysława Grządzieli powstał w 1980 roku w Gdańsku. W zeszłym roku obchodził 25-lecie i z tej okazji otrzymał nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Gdańska.

Teatr Pinezka występował na licznych festiwalach teatralnych między innymi w Awignonie, Paryżu, Lyonie, Edynburgu, Lwowie, Wilnie, Moskwie, , Bańskiej Bystrzycy, Berlinie, Oslo, Luxemburgu, Madrycie, Amsterdamie, Guadalajarze (Meksyk), Quito (Ekwador), oraz na wielu festiwalach w Polsce. Reprezentował polską kulturę na Wystawie Światowej EXPO'92 w Sewilli oraz na EXPO'2000 w Hanowerze.

Spektakle Teatru Pinezka to wybuchowa mieszanka klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji, maskarady, szczudlarstwa, żonglerki piłkami, maczugami, kółkami, diabolo, plucia ogniem, jazdy na monocyklu oraz improwizacji z publicznością. Jednym słowem - świetna zabawa dla widza w każdym wieku.

www.teatrpinezka.prv.pl/

 29 lipca 2007 (niedziela), godz.16.00, podcienia GCK

Teatr Animacji, Poznań

"Indiańskie wyprawy małej chmurki"

 

muzyka: Robert Łuczak

 Spektakl ten adresowany jest do dzieci w wieku od trzech do dziesięciu lat. Występujących aktorów możemy zobaczyć zarówno w tak zwanym „żywym planie” (w kostiumach), oraz animujących lalkami (ich wielkość i proporcje zaprojektowane zostały pod kątem występów zarówno na scenie jak i w plenerze). Ponadto wykorzystana została także technika teatralna zwana maską.

Tematyka oparta jest na kanwie losów indiańskiego chłopca o imieniu Mała Chmurka. Nasz bohater aby stać się dorosłym i móc w przyszłości zastąpić swego starego ojca, indiańskiego wodza Wielką Chmurę, wyrusza w niebezpieczną prerię. W czasie swojej wędrówki przeżywa wiele przygód. Między innymi spotyka Ognistego Smoka, który staje się jego przyjacielem. Odtąd wędrują razem. Jak to jednak w życiu bywa pojawia się zła czarownica Biała Błyskawica. Mała Chmurka i Ognisty Smok jednak świetnie sobie z nią radzą. Z pomocą widzów pokonują zło dobrem.

Istotnym elementem przedstawienia jest bezpośredni kontakt z widzami – postaci widowiska kilkakrotnie opuszczają scenę, (jeśli warunki techniczne na to pozwalają), działając bezpośrednio wśród uczestniczących w spektaklu widzów.

Przedstawienie zapewnia żywy odbiór, pełne uczestnictwo dzieci w przygodach bohaterów, a co najważniejsze, że pomimo obecności w nim smoka i czarownicy spektakl nie straszy, lecz wprost przeciwnie: bawi i uczy.

www.teatr-animacji-poznan.com.pl/

 12 sierpnia 2007 (niedziela), godz. 16.00, podcienia GCK

Teatr Ateneum, Katowice

Jiří Středa: „O czerwonym Kapturku i Księżniczce na ziarnku grochu”

przekład: Alfred Ryl - Krystianowski

reżyseria: Marek Wit

scenografia: Alicja Kuryłło

muzyka: Bogumił Pasternak

Sztuka czeskiego autora, Jiřego Středy, to dowcipnie i lekko napisana wersja popularnych baśniowych motywów, znanych m. in. ze zbiorów Ch. Perraulta, braci Grimmów czy H. Ch. Andersena. Konstrukcja utworu wyraźnie zakłada granie go z pewnym "przymrużeniem oka", w konwencji niby - improwizacji. 

W takim tez kierunku poszli realizatorzy przedstawienia, proponując publiczności rodzaj zabawy w teatr, chwilami również zapraszając dzieci do bezpośredniego w niej udziału.

www.ateneum.art.pl/19 sierpnia 2007 (niedziela), godz.16.00, podcienia GCK

W. Anieszewski, Bielsko Biała

"Felek"

adaptacja i reżyseria: Ewa Tomaszewska

scenografia: Adam Peringer

Felek to przedstawienie powstałe w oparciu o znane utwory literatury dziecięcej. Słychać strofy Jana Brzechwy, Wiery Badalskiej, Wandy Chotomskiej, Antoniego Marianowicza, Wiktora Woroszylskiego.

Jest to spektakl dla każdej publiczności, jednak w szczególności kierowany do dzieci. W inscenizacji bierze udział wiele postaci, ale kieruje nimi tylko jeden aktor.

Felek jest sympatycznym bohaterem radosnego i bardzo pogodnego spektaklu. Szybko nawiązuje kontakt z widownią i zaprzyjaźnia się z dziećmi. Odwołując się do wyobraźni wciąga dzieci w głąb opowieści i pozwala na całkowite zespolenie świata widzów z wyimaginowanym światem Felka. Cała dostępna przestrzeń zostaje zaanektowana do wspólnej zabawy w teatr. Przedstawienie nie kończy się w teatrze, ale trwa jeszcze długo po zakończeniu, już w rzeczywistym świecie dzieci.

www.felek.art.pl

 26 sierpnia 2007 (niedziela), godz. 16.00, podcienia GCK

Teatr Dzieci Zagłębia, Będzin

"O Szewczyku, strasznym Smoku, Czarownicy i Królewnie"

scenariusz i reżyseria: Dariusz Wiktorowicz

scenografia i kostiumy: Barbara Wójcik-Wiktorowicz

muzyka i przygotowanie wokalne: Michał Makulski

W tej bajce nikt nie ginie. To znaczy królewna ginie, ale tylko na trochę. Porywa ją straszny Smok, na prośbę swojej przyjaciółki Czarownicy. Nie bardzo mu się to zresztą podoba. Królewna wciąż płacze, a takie łzy łatwo mogą ugasić jego wewnętrzny, smoczy żar. A przecież na ratunek Królewnie już ruszyli rycerze, których trzeba osmolić! Do walki o powrót Królewny włączył się też Szewczyk. Smok to dla niego nie lada klient. Tyle nóg, a każda bez buta!

Przedstawienie osadzone w konwencji chińskiego orientu nie jest dosłowną adaptacją znanej wszystkim bajki. Nie znaczy to jednak, że zmieniamy historię słynnego Szewczyka. Spektakl traktuje o strachu i odwadze. Nie jest pozbawiony grozy i napięcia, jest natomiast pozbawiony przemocy. My nie uśmiercamy smoka! To także swoisty przegląd osobowości i charakterów.
 
www.teatr.bedzin.pl/
copyright GCK 2005, koncepcja i kod -.mik.thesign.!., tresć i kolor - promocja GCK


newsletter