program  galerie  jaZZ i okolice  edukacja  LOT  Opcje   o nas   sklep 
 redakcja  nowy numer  kontakt  TWOJA OPCJA 
ARCHIWUM        wróć do bieżących informacji
english version


Pismo "Opcje" ukazuje się od czerwca 1993 r. W ciągu tego czasu pismu udało się wypracować własną formułę redakcyjną oraz ugruntować swoją pozycję na ogólnopolskim rynku prasy kulturalnej. Środowisko autorów i redaktorów skupione wokół "Opcji" wywodzi się w większości spośród absolwentów i pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego, katowickiej Akademii Muzycznej i Akademii Sztuk Pięknych, pismo jest zaś adresowane do młodzieży licealnej, studentów i szeroko rozumianej inteligencji.
W "Opcjach" zamieszczane są artykuły dotyczące literatury, teatru, filmu, plastyki, filozofii i socjologii, muzyki poważnej i rozrywkowej. Pismo promuje także prozę artystyczną i poezję - w każdym wydaniu "Opcji" można znaleźć osobny arkusz z wierszami poetów wkraczających na scenę literacką bądź dodatek poetycki "Kursywa". Prócz tego pojawiają się specjalnie przygotowywane działy tematyczne (między innymi "Kabaret", "Scenografia", "Wizjonerzy i fantaści", "Nowa dramaturgia"). Każdy numer przynosi duży blok recenzji poświęconych premierom książkowym, filmowym, spektaklom teatralnym, koncertom i wystawom. Od roku 1999 pismo wzbogacone zostało o kolorowe strony, na których zamieszczane są reprodukcje prac plastycznych omawianych w artykułach i recenzjach.
Kolejne edycje "Opcji" zyskują uznanie wśród czytelników i recenzentów prasy kulturalnej nie tylko ze względu na stronę merytoryczną zamieszczonych artykułów, ale także ze względu na szatę graficzną i poziom edytorski. Podkreślana jest też kulturotwórcza rola dwumiesięcznika, który umożliwił debiut prasowy - już to artystyczny, już to krytyczny - wielu autorom najmłodszego pokolenia.

copyright GCK 2005, koncepcja i kod -.mik.thesign.!., tresć i kolor - promocja GCK


newsletter